יום שישי, 24 ספטמבר, 2021
צרו איתנו קשר עמוד הפייסבוק של אתר מדדים הקישור ייפתח בחלון חדש

סיבות לגל העליות במחירי המזון

לפני פחות מחודש התרחשו פקקי ענק של אוניות בכניסה לנמלי ישראל. לפחות באחד הימים מספר הספינות הממתינות עלה על 60, בעיקר בנמל אשדוד. ואיפה היתה הפגיעה הגדולה ביותר? באחד הענפים שהכי תלויים בהובלה ימית: סחורות חקלאיות.
סחורות חקלאיות הן תת-קבוצה של עולם רחב יותר של סחורות שהמשותף לכולן הוא שהם חומרי גלם חשובים. הסחורות החקלאיות כוללות, בין היתר, תירס, חיטה, אורז, סויה, סוכר, קקאו, בקר ועוד – כמעט כולן לשימושים בתעשיית המזון אבל לא רק. מחירי הסחורות האלה חשובים מכיוון שיש להם השפעה על מחירי המוצרים שמהם הם מיוצרים. כך למשל עלייה במחירי הסוכר עלולה לגרום לעלייה במחירי ממתקים, עוגות, משקאות ממותקים, משקאות הדורשים התססה ועוד.
ממאי 2015 ועד סוף מארס השנה, מחירי הסחורות החקלאיות היו יציבים מאוד. אבל לפני שלושה חודשים החל גל עליות שנמשך עד הימים האחרונים של מאי. במהלכו, מחירי הסחורות קפצו בשיעור ממוצע של כ-20% לרמה הגבוהה ביותר מזה כשמונה שנים. עליית המחירים החדה והפתאומית הזו אירעה במקביל לדיון ער מאוד בכל העולם בנוגע לאפשרות של היווצרותם של לחצים אינפלציוניים לראשונה אחרי המשבר הפיננסי הגדול של 2008-2009 ומדיניות הריבית הכמעט-אפסית שמונהגת בעולם מאז. מאז, מחירי הסחורות החקלאיות ירדו ושבו לרמתם שלפני הגל, אבל החששות מפני התחדשותו וההשפעות של עליות כאלה על מחירי המזון לא שככו. אלה הגורמים לעליות שצריך לעקוב אחריהם.

כתבות חדשות