אתגר הנדל”ן שוב רלוונטי

רינת אשכנזי מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF. למדור יועצים TheMarker – 11/7/21

 

זינוק במחירי הדירות בחלק גדול מקצוות העולם מתגלה כמבחן רציני ליכולתם של הבנקים המרכזיים לשמר את תמיכתם בכלכלות. בצמרת מבינים כי הסרת תמריצים איטית צפויה לסכן את השווקים בניפוח בועת הנדל”ן ובטווח ארוך יותר עלולה להוות סיכון ליציבות הפיננסית. “קיפול” מהיר ו/או חזק מדי, מנגד, פירושו ערעור השווקים ואולי הורדת מחירי הנכסים באופן חזק מידי, מה שעלול לאיים על ההתאוששות הכלכלית ממגפת הקורונה.

 

קובעי המדיניות עדיין לא שכחו שאחד מהמשברים הפיננסיים העולמיים פרץ על רקע התפוצצות בועת הנדל”ן ולכן סוגיית מחירי הדירות הופכת לדילמה רבת משמעות. כך, בד בבד עם התאוששות בצמיחה וחזרת המדינות לשגרה כלכלית מתרבים הדיונים סביב שאלת רכישת הנכסים ואפילו מועלות המלצות ביחס לריביות.

 

פקידי הפד שמעדיפים להפחית את תכנית רכישת האג”ח שלהם על פני העלאת הריבית, מציינים את עליית מחירי הדירות כסיבה מרכזית לבחירתם. בפרט, בפד בוחנים היטב את נחיצות רכישות ניירות הערך המגובים משכנתא, כשברקע נמצא החשש להגדיל את הביקוש לדיור בשוק שממילא כבר “חם”.

הנגידים של בריטניה ונורבגיה כבר התבטאו בנוגע לקשר בין מחירי דיור לאי-יציבות פיננסית. בשבועות הקרובים גם הנגידים של ניו-זילנד, דרום קוריאה וקנדה צפויים לדון בהתפתחות מחירי הדיור, זאת מתוך כוונה להשאיר את שוק הדיור נגיש לעובדים בכל שכבה סוציו-אקונומית. Bank for International Settlements (הבנק של הבנקים המרכזיים) הקדיש את הפרסום האחרון שלו למחקר שוק הדיור. להערכתם, מחירי הדירות ברחבי העולם הציגו עליות גבוהות  מידי ממה שהתבקש לפי יסודות כלכליים.

 

כלכלני Natixis מציינים כי “מחירי הנדל”ן מתנפחים כמו כל שאר מחירי הנכסים בהשפעת עודפי הנזילות. עם זאת, ההשלכות להם עלולות להיות חמורות יותר, זאת משום שהם משפיעים על משקי הבית באופן משמעותי יותר. סיכון גדול יותר נשקף במדינות עם שיעורי מינוף גבוהים יותר”.

 

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם“) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס“) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.