האם השווקים מוכנים ל”קיפול”

רינת אשכנזי, מנהלת מחלקת מחקר מדדים בקסם קרנות .ETF | מדור יועצים TheMrker

30.5.21

 

 

נתוני אינפלציה בפועל ממשיכים להפתיע את קובעי המדיניות ובפד מתחילים לאותת כי יתכן ויצטרכו להתחיל ב”קיפול” מוניטארי (הפסקת רכישת אג”ח שהפד מבצע בסך של כ-120 מיליארד דולר לחודש) מוקדם יותר מהצפוי. המדד המועדף על ידי הפד לקצב האינפלציה הפתיע ביום שישי האחרון עם עלייה בשיעור של כ-3.6%, הזינוק החד ביותר מאז 2008 – “unpleasant surprise”  הגדיר זאת Richard Clarida, אחד מבכירי הפד. נציין כי אנליסטים צפו עליה בשיעור של כ-2.5%. המחירים ליצרן עלו בחודש אפריל 2021 בכ-6.5%, השיעור הגבוה ביותר מאז 2010.

 

בעוד שעד כה בפד היו בטוחים שמדובר בתופעה זמנית שמקורה במשבר הקורונה, כעת מתחזק החשש כי התאמה איטית של ההיצע לביקושים עלולה לשכנע את הציבור כי השינוי באינפלציה יהיה ממושך יותר. מבחינת קובעי המדיניות, ברגע שהחששות האלו יחלחלו אל ציפיות הציבור, יהיה קשה יותר להשפיע על הפסיכולוגיה הצרכנית. כך לפי Laurence Meyer, יו”ר הפד לשעבר: “קצב האינפלציה צפוי לעמוד על 2.5% ב-2021 וזה כנראה זמני, אך יתכן והיא תהיה מעל 2% גם בשנה הבאה. במסגרת ניהול הסיכונים, אולי עדיף למנוע מהציפיות לעלות, שכן להפוך את המגמה לאחר מכן יהיה קשה הרבה יותר”.

 

רכישת הנכסים נתפסת ככלי מדיניות יעיל ונוח – ניתן להתאים אותו במהירות לסביבה כלכלית משתנה. לעומתו, להעלאת שיעור הריבית יהיו משמעויות גדולות יותר והשלכות משמעותיות יותר על השווקים ועל הכלכלה.

 

שיעור החיסכון של משקי הבית זינק בשנת הקורונה ועומד היום על כ-30% מההכנסה הפנויה. צוותי פד צפויים להציג בין ה-15-16 ביוני את הערכתם כיצד שיעור החיסכון הזה יביא לידי ביטוי גידול בביקושים. בנוסף, הנתונים מראים כי שיעור ההשתתפות בשוק העבודה ירד בשתי נקודות האחוז ובפד תוהים תוך כמה זמן עובדים שפרשו (בעיקר עובדות ובני 55 ומעלה) יחזרו למעגל העבודה.

 

להערכת Michael Weber מאוניברסיטת שיקגו, בכלל לא בטוח של”קיפול” תהיה השפעה על הצרכנים. Weber הסביר כי למשקי יש הטיה אינפלציונית מהותית בכך שהם מבחינים יותר כאשר המחירים עולים, מאשר כשהם יורדים. עד המגפה, האינפלציה הייתה כה נמוכה ויציבה, שמשקי הבית פשוט לא הקדישו תשומת לב רבה. כעת, כאשר מחירי הסחורות והשירותים עולים, יש להם מידע חדש והסיכון הוא שהם יתחילו לגבש ציפיות חדשות.

 

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם“) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס“) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.