המשקיע “הקטן” לא מתכוון לעזוב

רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ו-.ETF

06.07.2021 – TheMarker

 

משקיעים קמעונאיים ממשיכים להזרים כסף לשווקים, על אף העובדה שרבות ממניות “הממים” ומטבעות קריפטוגרפים אהובים עליהם נסוגו. בחודש יוני האחרון, רכשו משקיעים קמעונאיים כמעט 28 מיליארד דולר של מניות וקרנות ETF, זאת על פי נתוני VandaTrack. זהו הסכום החודשי הגבוה ביותר מאז 2014. נזכיר כי בינואר השנה נרשם טירוף ה”ממים” הראשון. מניות “ממים” הן מניות שזכו לפופולריות דרך חשיפה במדיות חברתיות.

 

נוכחות המשקיעים “הקטנים” מורגשת בשווקים. כאשר מגפת ה- Covid-19 הכניסה גל של סוחרים חדשים לשוק, רבים מהוותיקים היו בטוחים כי הכול ייגמר בד בבד עם פתיחת הכלכלה מחדש. הערכותיהם התבדו: המשקיעים הבודדים גדלו במספרם. על פי הערכות JMP Securities, במחצית הראשונה של השנה נפתחו יותר מ -10 מיליון חשבונות ברוקרז’ חדשים. זה בערך המספר לכל שנת 2020.

 

התלהבותם של המשקיעים הקמעונאיים עומדת בניגוד לאי הנוחות שמרגישים מנהלי השקעות מוסדיים בנוגע למצב השוק. לדידם, אמנם על פניו השווקים נראים שלווים, אך קיימת תנודתיות גדולה סביב מניות בודדות. אותם משקיעים צופים כי רמת התנודתיות אף תעלה בחודשי הקיץ. בנוסף, ציבור המשקיעים המוסדיים חושש היום מהאינפלציה ומהתמחור הגבוה.

 

 

נראה כי המשקיעים הפרטיים עדיין נאמנים לאסטרטגיית “buy the dip” – הם רכשו כ-2 מיליארד דולר נטו מניות בתאריך ה-18.6, יום של ירידות בשוק. ביחס למדדי סנטימנט, המשקיעים מעידים על פער הולך וגדל בין המשקיעים הגדולים לקטנים. בעוד שרק כ-44% מהגופים המוסדיים סבורים כי השווקים ימשיכו לעלות ב-3 החודשים הבאים, כ-70% מהמשקיעים “הקטנים” מביעים אופטימיות.

אמנם ההתלהבות שלהם לא דעכה, אך מסתמן כי המשקיעים “הקטנים” משנים את הדפוסים. במשך רוב השנה האחרונה הם נטו לבחור במגזרים מסוימים. כך, הם נהרו ליצרני רכבים חשמליים בסוף 2020 ובתחילת 2021. תחום הקנאביס משך את תשומת ליבם בחודש פברואר האחרון, וכשמניות “הממים” “יצאו מהאופנה” מאוחר יותר באביב, המשקיעים פנו למטבעות קריפטוגרפים.

 

כעת, משקיעים קמעונאיים מגיעים לחלקים רחבים יותר בשוק המניות. לדוגמא, נתוני VandaTrack מראים כי חברות מוליכים למחצה, שייט ומניות פופולריות ברשתות החברתיות זוכות לאחרונה לעניין רב. במחצית השנייה של יוני, הרכישות נעו בין חברות אנרגיה, חומרים, פיננסיים ותעשייה. בהתאם לאותם פרסומים, גם מניות הנסיעות היו מועדפות לאחרונה.

 

 

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם”) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס”) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.