זמני או קבוע, זאת השאלה

רינת אשכנזי מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF למדור יועצםי אפליקציית TheMarker

 

שרת האוצר של ארה”ב, ג’נט יילן התראיינה בימים האחרונים לרשת בלומברג בנושא סביבת האינפלציה והריבית בהקשר של שתי תכניות ממשלתיות שעומדות על הפרק: תוכניות ההשקעה בתשתיות ותוכנית סוציאלית שהיקפן יחד עומד על כ-4 טריליון דולר.

 

בשווקים הופתעו לגלות כי יילן לא חוששת מהתחממות מסוימת בקצב האינפלציה ולמעשה אף רואה בכך יתרון. לדבריה, קובעי המדיניות התמודדו בשנים האחרונות עם בעיית אינפלציה נמוכה מידי, ושיעור ריבית נמוך מידי. בהנחה והמדיניות הממשלתית תצליח לשנות את המצב, נראה כי יהיה מדובר בהתפתחות חיובית, לא שלילית. יילן הוסיפה, כי התפתחות המחירים ב-2021 משקפת בעיקר “אנומליה זמנית” שתולדתה באי-האיזונים שנוצרו בשנת הקורונה. יילן לא מגדירה את התוכניות הממשלתיות כ”תמריצים”, אלא מתייחסת אליהן כאל השקעה שעתידה להגדיל את הצמיחה בטווח הארוך.

 

לדברי יילן, משרד האוצר האמריקאי סבור גם כי במידת הצורך, ניתן יהיה לסמוך על הפד שיגיב לזינוק בלתי רצוי בקצב האינפלציה (דהיינו אם יימשך לאורך זמן במקום לחלוף), שכן קובעי המדיניות יודעים “לעמוד על המשמר”. בנוסף, בפד מתכננים לצמצם את הרכישות החודשיות של כ-120 מיליארד דולר אג”ח, אך ורק לאחר “התקדמות משמעותית נוספת” בתעסוקה ובאינפלציה. לעת עתה, יו”ר הפד, ג’רום פאול, שקיבל את המושכות מג’נט יילן ב-2018, מנסה לשכנע את המשקיעים שלא יצמצם את התמיכה המוניטארית בזמן הקרוב. וכן, בפד מעריכים כי הריבית צפויה להישאר סביב ה-0 גם ב-2023.

 

נוכח הראיון של יילן, מחיר הזהב זינק ושער הדולר נחלש. בשווקים ממתינים בדריכות לנתוני מאקרו שיאששו או יפריחו את הנחות העבודה של האוצר האמריקאי.

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם“) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס“) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.