מדוע הפעם זה שונה?

רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF, מדור יועצים – TheMarker

ב-2021 במקום “זעם על קיפול” (taper tantrum) השווקים חווים “שלוות קיפול” (taper tranquility). ב-2013 כאשר פקידי הפדרל ריזרב החלו לדבר על צמצום או הפסקת מדיניות ההרחבות, משקיעים מודאגים שלחו את השווקים לסחרור. באותה התקופה, התשואות בשוק ה-Treasuries עלו, מניות השווקים המתעוררים נפלו, מחירי “אג”ח זבל” צנחו ותנודתיות המניות זינקה. כל אלו הפכו לכינוי “התקף זעם מקיפול”, העסיקו את יו”ר הפד במשך חודשים ושיחקו תפקיד מכריע בהחלטתו להשהות את תכניותיו.

 

ההפך קורה כעת: הפד סימן כי החל בדיונים על צמצום תכניות רכישת אגרות חוב שהושקו במהלך מגפת הקורונה והמשקיעים עדיין שלווים. בהתאם לפרסומים, ניתן לראות כי מניות השווקים המתעוררים עלו השנה, התשואות על “אג”ח זבל” ירדו ותנודתיות המניות פחתה. השווקים, כנראה מקבלים את מסרי הפד בהבנה.

 

אחד ההסברים לכך הוא כי הפד עשה עבודה טובה יותר בהכנת המשקיעים לשינוי במדיניותו, מאשר בשנת 2013 וכי השוק מסכים במידה רבה עם גישתו. ככל הנראה, הפד דאג להכין את הקרקע להסרת 120 מיליארד דולר של רכישות חודשיות בשוקי האג”ח (הממשלתיות והמשכנתאות). גורמים רשמיים בפד העבירו מסר כי הריבית הקצרה תועלה כנראה בשלב מוקדם יותר ממה שהעריכו לפני מספר חודשים.
למרות שהאינפלציה עלתה יותר ממה שציפו בפד, הם מאמינים כי המחירים לצרכן מונעים על ידי גורמים זמניים, כמו למשל צווארי בקבוק בשרשרת הייצור אשר צפויים להיפתר בד בבד עם פתיחת הכלכלות. קובעי המדיניות הבטיחו לעקוב ולפעול בזהירות והמשקיעים מאמצים את גישתם.

 

ההסבר השני והפחות נעים: כלכלנים רבים חוששים כי השווקים שרויים בשוק של שאננות ואולי הפד ייצטרך בסופו של דבר לפעול חזק מהצפוי. ייתכן וזהו רק “השקט לפני הסערה” והשווקים “יתעוררו” בשלב מאוחר ביותר. כך לפי William Dudley, נשיא הפד של ניו יורק לשעבר (כיהן ב-2013): “השווקים מביעים אמון כי הריבית לא תעלה בטווח הקצר. יותר מידי אמון לטעמי”. ב-2013 זו הייתה התנסות חדשה בניהול ה-QE ובשווקים דיברו על מושג “ההרחבות האינסופיות”, למעשה עד שהפד עשה מעשה. המשקיעים למדו כי העולם לא קרס וככל הנראה עושים אקסטרפולציה להיום.

 

הפעם המציאות נראית שונה – הלחצים האינפלציוניים חזקים יותר מאשר ב-2013 והמדיניות הפיסקאלית הפכה למרחיבה. לפי Jeremy Stein, שאף הוא כיהן בצוות של פד ב-2013: “הפד לא יכול להמשיך לדאוג לשווקים תוך כדי הפתעות אינפלציוניות. בסוף עליו לפעול לפי מה שמכתיבה סביבת האינפלציה”.

 

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם”) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס”) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.

30