מדינות 7-G מסדירות את סוגיית המס

רינת אשכנזי , מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF | למדור יועצים אפליקציית TheMarker

 

קבוצת שבע המדינות העשירות גיבשו בשבוע החולף עסקה שתהפוך כנראה לציון דרך בתחום מיסוי החברות הרב-לאומיות. המהלך עתיד לסייע למדינות לגבות מיסים נוספים מחברות גדולות ולאפשר לממשלות להטיל היטלים על ענקיות טכנולוגיה אמריקאיות כמו Amazon ו-Facebook.

הסכם שרי האוצר G-7 בלונדון מתיישב עם הדרישה של ארה”ב לשיעור מס חברות מינימלי של “לפחות 15%” על הרווחים הזרים. ההסכם למעשה, עתיד לסלול את הדרך להיטלים על חברות רב לאומיות במדינות בהן הן מרוויחות כסף ולאו דווקא היכן שהן מנהלות את המטה שלהן. לעת עתה מדובר בהסכמות כלליות, הפרטים טרם פורסמו ויישום מלא של התוכנית עשוי לקחת שנים.

 

“אנחנו עדים כאן לשובו של שיתוף הפעולה בין המדינות במטרה להתמודד עם אתגרים מולם ניצבת הכלכלה הגלובלית” – כך לפי ג’נט יילן, אחת משרי האוצר שהשתתפו בכינוס. נציין כי בתקופת הנשיא טראמפ מתיחות בתחום המיסוי עמדה ברקע למלחמת הסחר. ארה”ב התנגדה למיסוי של חברות אמריקאיות על ידי ממשלות זרות, כאשר זוהי אחת הדרישות החשובות של אירופה.

 

על פי ההודעות לתקשורת לאחר הפגישה בלונדון, מדינות אשר פועלות בהן חברות רב לאומיות צפויות לקבל את הזכות למס בשיעור של “לפחות 20%” מהרווחים העולים על מרווח של 10%. בתגובה לעסקה נשמעו קולותיהן של ענקיות הטכנולוגיה. בחברת Facebook למשל, הביעו שביעות רצון ובירכו על צעד שצפוי להסדיר את עניין המס הבינלאומי. ב-Amazon צופים כי הסדרת המס תביא ליציבות במערכת המס.

 

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם“) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס“) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.