קדחת הזהב בגוונים “ירוקים”

רינת אשכנזי, מנהלת מחלקת מחקר מדדים בקסם קרנות .ETF | מדור יועצים TheMarker

23.5.21

 

טריליוני דולרים ממשיכים לזרום אל האפיקים “הירוקים” ב-2021: משקיעים ברחבי העולם הכניסו כ-2 טריליון דולרים לקרנות שעוסקות בסביבה ובשינוי האקלים, זאת פי שלושה בהשוואה לרבעון המקביל בשנת 2018. כדי לסבר את האוזן – כ-3 מיליארדי $ מוזרמים כל יום למטרות סביבתיות. בכל יום כ-5 מיליארדי $ מיועדים לאג”ח והלוואות שתפקידן לממן מיזמים “ירוקים”. שני הבנקים הגדולים בארה”ב התחייבו להקצות בטווח של 10 שנים כ-4 טריליון $ לטובת המלחמה בשינוי האקלים. בוול סטריט כבר לא רואים ב”ירוקים” מגמה נישתית של משקיעים בעלי מודעות גבוהה לסביבה, אלא כמעין “קדחת הזהב” החדשה, שכולם שותפים לה ושכנראה לא תחלוף כל כך מהר.

 

התמחור של יצרניות הרכבים החשמליים, סטארט-אפים בתחום הסוללות וחברות נוספות בתחום שיקפו את אמון המשקיעים. מנהלי ההשקעות הגדולים רואים בתחומים האלו הזדמנות לרווחים מתמשכים אך יחד עם זאת, הם גם חוששים מסיכונים כלכליים/פיננסיים שכרוכים בשינוי האקלים. תמחור זה משקף את דאגתם. נראה כי, משקיעים רבים, החל מגופים מוסדיים גדולים, כמו קרנות פנסיה וכלה במשקיעים צעירים ועצמאים, מעוניינים לשים את כספם בחברות שיעודן מטרות סביבתיות.

 

תמיכה נוספת במגמה מגיעה מכיוון הממשלות. ממשלות רבות מזרימות כספים ציבוריים לטובת הסביבה ומשיקות רגולציות שמטרתן להגביל את פליטות גזי החממה. כלכלני Wood Mackenzie מגדירים זאת באופן הבא: “וול סטריט שופכת כסף על הבעיה. אומנם חלק ירווויחו וחלק יפסידו, אולם כתוצאה מכך הכלכלה תהנה – יקומו כאן עוד ועוד תעשיות חדשות”.
לשם השוואה: ב-2014 חברות הנפט והגז הוציאו כ-735 מיליארד $ על הפקת אנרגיה. בשנה שעברה (2020) המספר הזה עמד על כמחצית. הוצאה על אנרגיית הרוח והשמש עמדה ב-2020 על כ-220 מיליארד $, זאת לעומת כ-135 מיליארד $ 6 שנים לפני. בהתאם להערכות, הוצאה על אנרגיה מתחדשת צפויה לעקוף את הנפט והגז תוך כמה שנים בודדות.

 

 

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם”) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס”) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.