קצת פחות אופטימיים – המשקיעים מעריכים כי יתרונות ההתאוששות כבר מגולמים

כ-239 משקיעים מוסדיים השתתפו בסקר של Bank of America שנערך ביולי. להערכתם, למרות שנגיף הקורונה נמצא רק במקום החמישי במערך הסיכונים, רבים חוששים כי וריאנט ה”דלתא” עלול לסכן את ההתאוששות הכלכלית. כך, מספר המאמינים בהמשך ההתאוששות בפעילות ירד בחדות מכ-91% במרץ 2021 לכ-47% ביולי 2021. הנשאלים בסקר הפכו להיות פחות אופטימיים לגבי קצבי הצמיחה ורווחי החברות, ונראה היה שמפלס החששות הינו הגבוה ביותר באז נובמבר 2020, מועד הגעת החיסונים וכניסת הדמוקרטים לבית הלבן.

 

חשוב לציין, כי מנהלי ההשקעות עדיין אופטימיים לגבי אירופה, על אף הזינוק במקרי הקורונה ביבשת. “הנשאלים היו משמעותית אופטימיים יותר לגבי אירופה, מאשר לגבי הכלכלה העולמית” – כך לפי Bank of America.

קצב האינפלציה והסיכון לטלטלה בשווקים (על רקע הסרת התמריצים המוניטאריים) צוינו כסיכונים מרכזיים, אחריהם הוזכרו הבועות הפיננסיות והאטת הצמיחה בסין. ב-HSBC מסבירים כי “הכלכלה עוברת משלב ההתאוששות לשלב ההתרחבות, כשמשמעות המעבר הזה הינה תשואות נמוכות יותר על השקעה ושינוי במדיניות הנגידים והממשלות”.

 

על אף החששות מאינפלציה, כ-70% מהנשאלים בסקר סבורים כי מדובר בתופעה זמנית. שיעור דומה מעריך כי הפד צפוי להקטין את התמיכה המוניטארית שלו בשוק האג”ח אי-שם בסוף הקיץ הקרוב וכן, כי שיעור הריבית יתחיל להעלות גם כן בינואר 2023. לפי תוצאות הסקר, המשקיעים ממשיכים לתת עדיפות למניות ולסחורות, על חשבון האג”ח שהפכו לפחות אטרקטיביות עם האצת האינפלציה. לראשונה מאז אפריל 2021, מניות הטכנולוגיה הוגדרו כ”אפיק הצפוף ביותר” (“most crowded trade”), כלומר מספר רב של משקיעים נמצאים בפוזיציית “לונג” על טכנולוגיה. ביטקוין וסחורות הם שני האפיקים היחידים שזוכים לפופולריות גדולה יותר מאשר מניות הטכנולוגיה.

 

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם“) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס“) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.