שוק העבודה משבש את תוכניותיו של ביידן

רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות .ETF | מדור יועצים אפליקציה TheMarker

9.5.21

דו”ח משרות תעסוקה חלש בארה”ב הגביר את המתיחות הפוליטית לקראת השיחות הדו-מפלגתיות שצפויות להתקיים השבוע בין הבית הלבן למחוקקים. נושא השיחות – אישור תוכניות תמריצים נוספות.

הנתונים שהתפרסמו ביום שישי האחרון, הראו כי קצב ההעסקה בכלכלת ארה”ב ירד מכ- 770,000 משרות במרץ 2021 לכ- 226,000 באפריל 2021. ביידן קרא לקונגרס לפעול במהירות לאישור חקיקה כלכלית נוספת מעבר לתמריצים הפיסקליים (בסך של 1.9 טריליון דולר) שכבר אושרו.

 

הנשיא דוחק במחוקקים להעביר הצעות על סך של כ-2.3 טריליון דולר תוך התמקדות בהוצאות על תשתיות וכ-1.8 טריליון דולר בהוצאות על ביטחון סוציאלי במשך כעשור. שתי התוכניות צפויות להיות משולמות באמצעות מיסים גבוהים יותר על עובדים בעלי הכנסה גבוהה ועל תאגידים.

 

הנתונים הכלכליים נתנו לכל אחת משתי המפלגות הוכחות לצדקת עמדתן. הדמוקרטים חוששים כי היעדר תוכניות נוספות צפוי לגרום לעצירה בתהליך היציאה מהמשבר וסבורים כי משבר בתחום הטיפול בילדים והחשש מהדבקות קורונה מחזקת את האנשים מחוץ למעגל התעסוקה. במצב כזה אין סיכון לאינפלציה.

 

הרפובליקנים סבורים כי התערבות ממשלתית צפויה לעוות את התמריצים ולגרום לאנשים להישאר בבית. הם קוראים להפחית את מידת ההתערבות. בנוסף, המבקרים של ביידן טוענים כי התוכניות דואגת בעיקר לצד הביקוש של שוק העבודה ומתעלמות מצד ההיצע: “לא מספיק רק לבזבז ולבזבז, חשוב להחזיר את העובדים לעבודה ולהגדיל את הפיריון שלהם”.

 

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם”) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס”) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.