שינוי כיוון?

 

מגמת reflation trade (כלומר הימור על האצה באינפלציה ובפעילות) ששלטה בשווקים הפיננסיים מאז הופעת החיסונים נגד קורונה בשנה שעברה נבלמה בשבוע שעבר, זאת אחרי שפדרל ריזרב אותת במפתיע על שינוי עמדתו לגבי קצב האינפלציה.

 

מחירי הסחורות ירדו בו בזמן שמחירי האג”ח הממשלתיות בארה”ב זינקו. בפד הגיבו בשבוע שעבר לנתוני האינפלציה החזקים באופן בלתי צפוי – קובעי המדיניות הבהירו כי לא יהססו להקדים את העלאת הריבית ולהפחית את רכישות האג”ח במידה וסביבת האינפלציה תמשיך להתחמם. הדולר רשם את השבוע הטוב ביותר מאז ספטמבר האחרון.

 

שינוי כיוון בהודעת הפד גרם ל”מהלומה” מסוימת עבור ציבור המשקיעים שהעדיפו לרכוש ניירות ערך שעשויים ליהנות מאינפלציה גבוהה יותר. משקיעים אלו הימרו על כך שהשילוב של מדיניות מוניטרית ופיסקלית מרחיבות במיוחד וכלכלה עולמית שמתאוששת משנת קורונה יגרמו לנסיקה במחירים.

 

תוואי התפתחות המחירים ובהתאם לכך הריביות ששיקף יו”ר הפד פאוול, העלו ספקות לגבי כמה לחץ אינפלציוני באמת הפד מוכן לסבול. הבנק המרכזי גם סימן כי בקרוב יתחיל לדון מתי הוא “יקפל” את רכישות האג”ח בסך של 120 מיליארד דולר לחודש.

 

“ככל שבפד מודאגים יותר מסטייה בתוואי האינפלציה ומוכנים לעשות מהלכים להחזיר אותה “למוטב”, כך לשווקים יש פחות סיבה לדאגה לגבי אינפלציה ארוכת הטווח” – כך לפי Barclays.

James Bullard נשיא הפד של St Louis הודיע השבוע כי יתכן והפד יעלה את שיעור הריבית אף מוקדם יותר מהחזוי כעת – להערכתו, אי שם בשלהי 2020.

 

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם“) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס“) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.