ממתינים לנתונים בפועל

רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות .ETF |  מדור יועצים אפליקציית TheMarker

11.4.21

 

עיני המשקיעים יהיו נשואות השבוע לפרסום מדד המחירים לצרכן בארה”ב הצפוי ליום שלישי. הנתון צפוי לשפוך קצת אור על התפתחות האינפלציה בחודש מרץ (צפי בשיעור של-2.5%), כשהחזאים צופים זינוק משמעותי. המספר ככל הנראה יהיה מעוות נוכח העובדה שהשינוי במחירים מחושב בהשוואה לנתוני עבר של פרוץ המגיפה שהתאפיינו בצניחה עצומה בפעילות. יתכן והפעם הפעילים בשווקים יתקשו להתעלם מהנתון הזה – כפי שעשו במידה מסוימת עם נתוני המחירים ליצרן שהיו חזקים מהצפוי (פורסמו ביום שישי האחרון) ואכן לתחושה ההולכת וגוברת לשינוי מגמה.

 

הנתונים הסטטיסטיים מגיעים בזמן מכריע עבור “דובי” שוק האג”ח המהמרים על רפלציה (חזרה של אינפלציה). מדדי השוק של ציפיות האינפלציה (שמוזנות על ידי מדיניות הפדרל ריזרב האולטרה-מרחיבה) וכמויות עצומות של הזרמות פיסקליות, עלו ונעצרו ברמות שיא רב-שנתיים משום שטרם נתמכו על ידי נתונים בפועל. כך גם עם עקומת התשואה, שנסוגה מהפסגות האחרונות. לא רק פוזיציות בשוק האג”ח נמצאות כעת על כף המאזניים: ללא מעקב אחר נתונים, ההימורים על הידוק הפד מיד בסוף 2022 עשויים לדעוך, מה שעלול לפגוע בביקוש לדולר.

 

ישנם טיעונים חזקים משני צידי המתרס של דיוני האינפלציה כשהשוק עובר משלב בו הוא מונע על ידי ציפיות שיגבר הלחץ על המחירים, לשלב בו המשקיעים מחפשים גיבוי מהנתונים לטיעונים שלהם. קיימת גם תפיסה כי ציפיות לצמיחה, ולא לאינפלציה, עשויות בסופו של דבר לשלוט בנרטיב של Treasuries בהמשך השנה, באמצעות תשואות ריאליות גבוהות יותר. במידה וזה יקרה, מעניין יהיה לעקוב אחר הדינמיקה בשוק המניות.

 

 

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם”) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס”) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.