G-7: בין הרצוי למצוי

רינת אשכנזי , מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF | מדור יועצים אפליקציית TheMarker

 

מאז בחירתו של ג’ו ביידן לנשיאות ארה”ב הוא לא פיספס אף הזדמנות להכריז כי “ארה”ב חזרה”. כך גם בהמשך לקו הזה, את הכינוס של מדינות 7-G, הראשון בהשתתפותו, ניתן היה לסכם תחת הכותרת “המערב חזר”. מטרת המפגש של מנהיגי העולם המתועש (ארה”ב, בריטניה, גרמניה, צרפת, יפן, קנדה ואיטליה) הייתה ברורה – להראות לעולם אחדות ונחישות בהתמודדות עם האתגרים הגלובליים כשברקע לגבש תחרות מול סין.

בעוד שכל אחד מהנציגים הביע אמביציות גדולות, הכינוס הותיר סימן שאלה גדול: האם המעשים יתיישבו עם רטוריקה? סוגיית היישומים כללה נושאים רבים: אקלים, חיסונים ותשתית בינלאומית אשר צפויות לתת חלופה ליוזמת סין – Belt and Road (“דרך אחת, חגורה אחת”, הינה יוזמה סינית, גיאו-פוליטית וכלכלית הכוללת מעל 60 מדינות ומימון בהיקף של מאות מיליארדי דולרים. חוקרים מהאקדמיה הסינית “משווקים” יוזמה זו בין השאר כגל השלישי של הגלובליזציה המתרחש במקביל לגל הרביעי של המהפכה התעשייתית).

 

בנושא החיסונים, המנהיגים החליטו לספק כמיליארד חיסונים לעולם המתפתח, אך נראה כי זה מעט מידי ומאוחר מידי. ארגון הבריאות העולמי מדבר על הצורך בכ-11 מיליארד מנות שכנראה ייקח כ-18 חודשים לספקן ולהשמיש אותן. ניתן להניח כי בזמן הזה יהיו קורבנות נוספים ויתכן שיתפתחו מוטציות נוספות של נגיף קורונה. ממשלת סין, מצידה, מבטיחה כמות משמעותית יותר של חיסונים ובהתאם לפרסומים ניתן להניח כי תעמוד בהבטחה (עדיין לא ברורה יעילות החיסון שלה).

 

 

בנושא התשתיות, מדינות 7-G מתכננות חלופה טובה יותר מזו הסינית, בעיקר בהיבטי הקיימות, השקיפות והמנהל התקין. על פניו, נשמע מבטיח, רק שסוגיית המימון נותרה עמומה. סין, מנגד, כבר עובדת במלוא המרץ כדי ליישם את שאיפותיה בתחום התשתיות הבינלאומיות, כאשר ברור כי הבנקים שלה מוכנים לספק קווי אשראי פתוחים בהתאם ליוזמות הממשלתית.

גם בהקשר רחב יותר, של אחדות ושיתוף הפעולה מול סין, ניכר כי קיימים הבדלים. בעוד שארה”ב ויפן השתמשו בטון אסרטיבי יותר, אירופה השתמשה בניסוחים “רכים” יותר. מן הדברים השתמע כי צרפת, גרמניה ואפילו בריטניה מעוניינות “לאכול את העוגה, אך גם להשאיר אותה שלמה” – כלומר לעמוד מול סין, אך גם לשתף איתה פעולה אם הדבר משתלם כלכלית.

 

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם”) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס”) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם