ארה”ב דוהרת קדימה

רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות .ETF

2.5.21

 

על פי נתוני לשכת המסחר האמריקאית שפורסמו ביום חמישי האחרון, הכלכלה האמריקאית צמחה בקצב שנתי של כ-6.4 אחוזים ברבעון הראשון לשנת 2021, והכתה את תחזיות הכלכלנים בסקר רויטרס, שדיבר על כ-6.1 אחוזים. זהו הרבעון הראשון החזק ביותר מזה כמעט 40 שנה.

 

הנתונים הראו כי הכלכלה נעזרה בטריליונים של תוכניות סיוע שהוציא הממשל האמריקאי וכן, קיבלה רוח גבית ממדיניות הפד שהשיק צעדים מרחיבים ולא הפסיק לאותת על כך שהוא צפוי לשמור על תמיכה משמעותית גם בהמשך.

 

הפדרל ריזרב אמר ביום רביעי האחרון כי האינדיקטורים לפעילות ולתעסוקה התחזקו, אולם השבריריות המתמשכת בשוק העבודה מחיייבת אותו להמשיך ברכישות האג”ח החודשיות בסך של כ-120 מיליארד דולר. צמיחה כלכלית מהירה בארה”ב איששה את ההימורים על אינפלציה גבוהה יותר, ותשואות ה-Treasuries שיקפו את הציפיות לשחיקה אינפלציונית. לפיכך, הרחבה מוניטארית צפויה להמשיך ו”לתדלק” את השווקים הפיננסיים ברחבי העולם והמשקיעים קיבלו עדות נוספת לכך שהפד צפוי להתייחס בסלחנות ל”התחממות” בסביבת האינפלציה.

 

מניות הטכנולוגיה המשיכו לפגר אחר מניות “הערך” ומניות “מחזוריות”, הנן בעלות אפיק עם פוטנציאל התאוששות גבוה יותר מבחינת המשקיעים.

מהעבר השני של האוקיאנוס, כלכלת גוש היורו התכווצה בכ-1.8 אחוזים בשלושת החודשים הראשונים של השנה, בהשוואה לרבעון הראשון של שנת 2020, כך עלה מהנתונים שפורסמו ביום שישי האחרון. כלכלת גוש היורו עם 19 מדינות מוכות מגפית קורונה רשמה כעת שני רבעונים רצופים של התכווצות ונכנסה טכנית למיתון.

בהודעות לעיתונות בשבוע החולף הבהיר הבנק האירופי כי בדומה לעמיתו האמריקאי, הוא סבור כי עליות חדות באינפלציה ב-2021 יתבררו כחולפות, זאת משום שהן נגרמו על ידי גורמים זמניים כמו התאוששות במחירי הנפט לאחר התמוטטותן במהלך המגפה באביב אשתקד.

 

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם“) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס“) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.