בייג'ין חייבת לעשות "חשבון נפש"

רינת אשכנזי מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF

 

התעשייה בסין סובלת ממשבר האנרגיה וממשבר הנדל"ן.

 

הייצור התעשייתי של סין המשיך להתכווץ בחודש אוקטובר (מדד מנהלי הרכש נותר מתחת ל-50), זאת בהשפעת בעיות אספקת החשמל ומשבר יזמיות הנדל"ן שהעיבו על ענף הבניה ועל הענפים הנלווים. ההתדרדרות בסביבה הכלכלית מקשה על הנשיא שי ג'ינפינג ועל קובעי מדיניות בבייג'ינג שהיו מעדיפים להתמקד בקידומן של רפורמות כלכליות-חברתיות מרחיקות לכת.

 

תחת הדגל של "שגשוג לכולם", הנשיא שי הוביל "שיפוץ" רגולטורי אגרסיבי, ופגע בחברות ובאנשי עסקים בתחומי הנדל"ן, הטכנולוגיה, המשחקים, הבידור והחינוך. שלל של נתונים כלכליים חלשים מאותת לקובעי המדיניות "לרכך" את המדיניות, תוך מתן הקלות לענפים במצוקה, עם דגש על ענף הנדל"ן שנמצא תחת השפעת משבר החוב ב- Evergrande.

 

הסקר (מדד מנהלי הרכש) הראה כי הלחצים האינפלציוניים ממשיכים להיווצר, זאת לנוכח התייקרות התשומות התעשייתיות כגון נפט, פחם, חומרים כימיים ומתכות. נתונים אלו הגיעו שבועיים לאחר פרסום נתוני הצמיחה לרבעון השלישי של 2021 – גם אז הכלכלנים הופתעו מצמיחה איטית (במונחים סיניים) של 4.9%, הקצב האיטי ביותר מזה שנה. לפי אנליסטים של Gavekal Dragonomics, בשווקים ציפו להתמתנות מסוימת אחרי התאוששות מהירה ממשבר הקורונה, אך המציאות אכזבה וכעת נראה כי מדובר ב"אובדן חזק של מומנטום כלכלי" ולא בהתמתנות קלה.

 

תוואי הצמיחה של סין נפגע בראש ובראשונה עקב בעיות ההיצע, החל ממחסור חמור בשבבים ועד לקשיים לוגיסטיים רבים, שיבושים באספקת החשמל והשבתות ספורדיות של פעילות בתגובה להתפרצויות נגיף הקורונה. בנוסף, ב- Gavekal סבורים כי "בעיה לא פחות חמורה קיימת בצד הביקוש, עם דגש על מגזר הנדל"ן שסובל ממדיניות פיננסית ורגולטורית נוקשה". לפי הערכות, לענף הנדל"ן (כ-30% מהתמ"ג) יש תפקיד חשוב בהתאוששות מחזורית של סין וחולשתו  עלולה להוביל לצמיחה איטית גם ברבעון הרביעי של 2021 ואולי גם על חלק מ-2022. הביטוי "סטגפלציה" מוזכר גם בהקשר הסיני, תוך כדי הבנה כי המדיניות של בייג'ין תהיה חייבת להשתנות.

 

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם”) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס”) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות בידי בעל רישיון עפ"י דין המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.