גל כחול “לייט”

1400x530_Senate

רינת אשכנזי, מנהלת מחלקת מחקר מדדים בקסם קרנות ו-ETF

 

ג’ורג’יה מסכמת את הבחירות החוזרות לסנאט (הבית העליון) בתיקו בין הרפובליקנים לדמוקרטים, מה שבפועל מקנה לדמוקרטים יתרון קל בהצבעה – סגנית הנשיא הנבחר Kamala Harris היא הקול הנוסף, ה-51, שצפוי להכריע את הכף לטובת המחנה הפוליטי שלה. המשקיעים כינו את המצב הנוכחי כ”גל כחול לייט” – הדמוקרטים כעת שולטים בשני הבתים, בסנאט ובבית הנבחרים (הבית התחתון).

 

בבתי ההשקעות מעריכים כי שליטה דמוקרטית מגדילה סיכויים למדיניות פיסקאלית נדיבה יותר. Goldman Sachs צופים כי הקונגרס האמריקאי יוסיף כ-600 מיליארד דולר נוספים ל-900 מיליארד דולר שכבר אושרו במסגרת תוכנית הסיוע להתמודדות עם משבר הקורונה. אישור התוספת יהווה מבחן ראשון ליכולת של המחנה הנבחר לקדם מדיניות. ניתן לציין כי כמו היום, גם ב- 2009 נלחמו הדמוקרטים על חבילת סיוע נדיבה (נוספת). ההצעה שלהם אושרה, אם כי היה להם רוב גדול יותר.

 

מהם ההשלכות של “הגל הכחול” על שוקי ההון?

 

  • הרחבה פיסקאלית אומנם נועדה לסייע לכלכלה, אך יש לה מחיר – המשקיעים חוששים כי צרכי מימון ממשלתיים יעלו בהתאם. על רקע הציפיות האלו, כבר עכשיו נרשמה עליה מסוימת בתשואות אג”ח מסוג Treasuries.

 

  • בשוק המניות, התחדש גל ביקושים למניות “הערך” ולמניות ששייכות לענפים מחזוריים כמו בנקים, חומרי גלם ואנרגיה. אלו הם אפיקים שרגישים יותר מאחרים לשינויים במחזור העסקים ולכן מגיבים חזק יתר לתמריצים ממשלתיים.

 

  • מדדי המניות הקטנות בארה”ב, כגון Russell 2000 ו-Small Cap 600, הם תחום נוסף שנהנה מעיניי המשקיעים. פעילים בשוק מאמינים כי עסקים קטנים הם המראה “האמיתית” למצב הכלכלה המקומית, זאת בהשוואה למניות גדולות שחלקן הגדול הוא חברות בינלאומיות.

 

  • בשווקים סבורים כי כעת, כשיש לו רוב בקונגרס, ינסה הנשיא הנבחר ג’ו ביידן לקדם את ליבת אג’נדת הבחירות שלו – השקעה בתשתיות ובפרט, בתשתיות “ירוקות”. המשקיעים מיהרו “לתרגם” את צעדי המדיניות הצפוייה בתחום לאפיקים פיננסיים תואמים.

 

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם“) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס“) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.