הרע מאחורינו? הביקוש להגנות מפני הירידות הולך ופוחת

רינת אשכנזי מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF.

משקיעים בשוק המניות האמריקאי מהמרים שהגרוע ביותר כנראה קרוב למיצוי, זאת מאחר ובתחילת ספטמבר היו ירידות אשר הביאו למחיקה של כ- 2.5 טריליון דולר משווי המניות האמריקאיות.
בנוסף, הביקוש לאופציות המציעות הגנה מפני ירידות חדות במניות נסוג בהתמדה בשבועות האחרונים, וזהו ככל הנראה סממן חיובי לכך שבתפיסת המשקיעים מאזן הסיכונים/ סיכויים השתנה לטובה. ייתכן וגם מדובר בגל של מימושים של חלק מהאסטרטגיות שננקטו לפני כן.

השחקנים בשוק מדגישים כי החששות מפני התדרדרות בשוק הנדל”ן הסיני, בשוק האנרגיה האירופי, בזירה הפיסקאלית בארה”ב ובשוק ה-Treasuries האמריקאי לא ממש נעלמו, אלא שההסתברות להתממשות התרחישים הקיצוניים בכל אחד מהתחומים האמורים ירדה משמעותית.

אומנם מרבית המשקיעים נאלצים להפנים כי תוואי הצמיחה הכלכלית יהיה כנראה מתון יותר מהרצוי וכן, הריסון המוניטארי ברחבי העולם הוא רק פונקציה של זמן, אך רבים עדיין רואים במכירות האחרונות הזדמנות קנייה. את האופטימיות הם שואבים ממספר גורמים, כמו עונת הדוחות הקרובה שצפויה להיות חזקה במיוחד ו/או ההצלחה בהשתלטות על מקרי נגיף הקורונה. חלק מהאנליסטים, כמו J.P.Morgan, אף צופים שהפעילות העסקית תתאושש בקרוב והנרטיב של “חזרה לשגרה” יעשה “קאמבק”.

במבט על תחזיות הרווח לרבעון השלישי של השנה (שהפרסום שלהם התחיל כבר השבוע), האנליסטים צופים שהרווחים במדד- S&P 500 יטפסו בכ -28%, כך לפי הדיווחים של Bloomberg. זוהי אומנם התמתנות מזינוק של 94% שנרשם ברבעון הקודם, אך יש לזכור כי ההשוואה נעשית ביחס לרבעון מקביל אשתקד, תקופת הסגרים והשבתה בפעילות.

רווחי החברות היוו “עוגן” חשוב לתפקוד חיובי של מדדי המניות בעידן הקורונה. ככל שהמגיפה הלכה ודעכה יחסית, חברות רבות הפגינו חוסן מפתיע והצליחו להכות את הערכות האנליסטים בכ -15% לפחות במשך חמישה רבעים ברציפות. הודות לתוצאות החזקות, עונת הדיווחים הפכה לסוג של “תו תקן” עבור משקיעים “שוריים”, ולכן לתוצאות הבאות צפויה השפעה מהותית על המגמה הקרובה.

 

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם”) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס”) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.