חלק נכנסים בכל הכוח, חלק ממתינים

רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF

למי שהאמין כי ציבור המשקיעים הקטנים נטש את שוק המניות, ציפתה השבוע אכזבה. הם היו שם ובגדול – כ-2.2 מיליארד דולר הושקעו במניות רק ביום שני, מספר חסר תקדים. אומנם השפעת התמיכות הממשלתיות והתפרצות וריאנט “דלתא” של נגיף קורונה העיבו על מצב הרוח, אך המשקיעים הקטנים המשיכו להוות שחקן משמעותי שמסוגל גם לשנות מגמה של מדד כמו S&P500.

 

בתקופה האחרונה התחדדו ההבדלים בין המשקיעים הקטנים לבין הגדולים, המוסדיים. בעוד שהראשונים מנצלים את הירידות לקנייה, המוסדיים מממשים רווחים. חשוב להדגיש כי אומנם התיאבון לסיכון לא נעלם, אך הוא התמתן. לאחרונה נרשם שינוי בטעמים של המשקיעים הקמעונאים אשר עברו מאסטרטגיית Stock Picking לבחירה במדדי בנצ’מרק כמו Dow Jones ו-S&P500.

 

ב-DataTrek מעריכים כי קרוב ל-400 מיליארד דולרים של כסף קמעונאי יושב כרגע “על הגדר”. כלומר, קיים פוטנציאל לכך שהמשקיעים הקטנים ימשיכו להזין את הראלי. בשווקים סבורים כי נוכח אי-הוודאות, סביר להניח כי בתקופה הקרובה מרבית ההשקעות ינותבו למדדי בנצ’מרק ולא לנישות טכנולוגיות כאלו או אחרות.

 

ברמה המצרפית, בשבוע החולף המשקיעים בארה”ב הזרימו כ-13 מיליארד דולר לאג”ח ולמזומן, זאת לעומת כ-3.3 מיליארד דולר בלבד למניות (בהתאם לנתונים של Bank of America). בוול סטריט מסבירים כי, על אף החששות סביב התמחור הגבוה וההתמודדות עם הנגיף, המצב הנוכחי עדיין לא מצדיק הכרזה על סוף הראלי. מדובר בעיקר בהתנהלות זהירה יותר.

 

בתי ההשקעות הגדולים נוטים לפסימיות. Morgan Stanley המליצו ללקוחותיהם לעבור לצריכה בסיסית ולצמצם השקעה במניות הסחורות. Bank of America קראו להתאוששות האמריקאית “מאוד עייפה” ובמקביל, הורידו את ההמלצה על מדדי המניות באירופה ממשקל יתר למשקל ניטרלי. BlackRock מאמינים כי האסטרטגיה המומלצת היום היא “לנעול” רווחים ו-“לחנות” במניות גדולות ויציבות כמו חברות טכנולוגיה גדולות וחברות פארמה.

 

 

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם”) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס”) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.