מה היא בריאות דיגיטלית – Digital Health*?

רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות.ETF

 

תחום הבריאות הדיגיטלית הנו תחום טכנולוגי חדשני המבצע אינטגרציה בין עולם ההייטק לעולם הבריאות. Digital Health נקרא גם Digital Technology ו/או E-Healt ו/או Health-Tech. תחום הבריאות הדיגיטלית עושה שימוש בטכנולוגיה, מידע ותקשורת (ICT) לטובת בריאות הציבור.

באילו תחומים עוסקת הבריאות הדיגיטלית?
הבריאות הדיגיטלית מעניקה מענה יעיל וחדשני לפעילויות רבות ומגוונות בעולם הבריאות והרפואה, כאשר המרכזיים שבהם הנם בתי חולים, חברות תרופות, ניסוים קליניים, דיאגנוסטיקה, רפואה דחופה וטיפול ביתי. הבריאות הדיגיטלית מציעה מגוון יישומים בעולם הבריאות והרפואה, כגון:
רפואה טלפונית – אינטראקציה מרחוק בין רופא לחולה, וכלים המאפשרים להתאים למטופל את הטיפול הספציפי עבורו באמצעים מקוונים (ניהול מתן תרופות…)
אנליזה דיגיטלית – איסוף וניתוח מסדי נתונים גדולים, באמצעות ניתוחי בינה מלאכותית ובסיסי ענן המאפשרים תובנות רפואיות לטובת גילוי מחלות, טיפולים, ותמיכה במסגרת “ניסויים קליניים” נרחבים.
בריאות דיגיטלית – פיתוח מערכות ניטור מרוחקות ו אבחון רפואי וטיפול אישי באמצעות מכשור טכנולוגי מתקדם (לביש)

 

מדוע עולה הצורך ברפואה דיגיטלית?
לצד הזדקנות האוכלוסייה והעלייה בשיעור התחלואה הכרונית, תהליכים שונים הביאו לכך שתפיסת המטופל השתנתה ל”צרכן” שיש לו דרישות וציפיות כפי שהוא רגיל לקבל בעולמות אחרים. האפקט הזה מגיע דווקא מקבוצות הגיל הצעירות, ועם הזדקנות האוכלוסייה השפעתו רק תגבר.

במקביל לשינוי בצד הביקוש, הפיתוחים הטכנולוגיים בתחום הבריאות הגדילו בצורה ניכרת את היצע ואופי השירותים והובילו לעלייה חדה בצריכת שירותי רפואה, הן רפואה ראשונית (משפחה וילדים), הן של רופאים מומחים, הן של בדיקות, והן של רפואה דחופה ואשפוזים. אחת ההשלכות העיקריות של התפתחות זו היא עלייה בהוצאות הרפואיות.
רפואה דיגיטלית צפויה להוזיל עלויות, להגדיל נגישות, לייעל תהליכים ולצמצם אי-שוויון.

 

קצת נתונים: הצפי כי שוק הבריאות הדיגיטלי יצמח בקב שנתי מצטבר של כ – 28% ב 6 השנים הקרובות ויגיע להיקף שך כ 834 מיליארד דולר (ע”פ Precedence Research)
הערכה כי 20% (250 מיליארד דולר) מתקציב הוצאות הבריאות בארה”ב יכול להיות מוקדש לטיפול ע”י בריאות וירטואלי. אחרי שהקורונה הדגישה את חשיבות הבריאות הדיגיטלית, סוכנויות אקדמיות כמו המכון הלאומי להזדקנות הגדילו גם את הוצאותיהן על בריאות דיגיטלית, כדי לתמוך במחקר. (מתוך דו”ח McKenzie משנת 2020)

 

השינויים הרגולטוריים, השקעות רחבות ההיקף ושינויים בהרגלי צריכת שירותי הבריאות ברחבי העולם, גורמים לכך שבשנים הקרובות שוק הבריאות הדיגיטלית תמשיך להתפתח ולשנות את פניה. הפוטנציאל וההזדמנויות הן בלתי נגמרות. ארצות הברית, איטליה, גרמניה וסין מהוות דוגמה לשינוי המתרחש באוויר.
השקעה במניות הבריאות הדיגיטלית מספקת חשיפה לחברות שעיקר עיסוקן בשיפור איכות החיים, הפחתת עלויות הבריאות, מניעת מחלות ובסופו של דבר הגדלת פריון העבודה במשק. אלו הן מגמות העתיד.

 

* להערכת מנהל הקרן. המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם”) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס”) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.