מה קורה ב-Jackson Hole? פאוול מאותת על “קיפול” התמריצים

רינת אשכנזי מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF.

יו”ר הפד, ג’רום פאוול, ציין כי הבנק המרכזי האמריקאי יכול להתחיל להאט את רכישת האג”ח (“קיפול” ה-QE) כבר השנה. הפעולה תתאפשר ככל שיתרבו הסימנים להתאוששות מוצלחת מהמגפה. יחד עם זאת, הדגיש פאוול כי לא ימהר להעלות את שיעור הריבית.

 

בנאום שנשא ביום שישי האחרון בפורום המדיניות השנתי ב- Jackson Hole, השמיע היו”ר מסר של זהירות בנוגע לרמות התעסוקה וכן, דבק בעמדת הפד כי הזינוק הנוכחי באינפלציה נובע, בין השאר, מהפרעות בשרשרת האספקה שהביאה מגפת הקורונה וסביר שאילו יחלפו עם הזמן.

 

פאוול לא סיפק ציר זמן ספציפי לצמצום רכישת אגרות החוב, שהיקפן עומדות היום על סך של כ-120 מיליארד דולר לחודש. תוכנית הרכישות החלה בשנה שעברה בתגובה לפרוץ המשבר הבריאותי. אף על פי שהכלכלה האמריקאית ממשיכה להתקדם בקצב טוב, הפד יבחן בקפידה את הנתונים השוטפים ויחליט בהתאם. זאת כדי לראות כיצד סיכונים כמו גרסת הדלתא של הנגיף עשויים להשפיע על מגמת ההתאוששות, אמר פאוול.
השווקים קיבלו את המסר בשמחה – המניות עלו ותשואות ה-Treasuries והדולר רשמו ירידה. נציין כי בפד נשמעים גם קולות “ניציים” יותר הקוראים להתחיל “קיפול” מהר ככל האפשר.

 

פאוול עשה מאמץ אדיר לשכנע את המשקיעים כי מטרותיו מתיישבות עם הלך הרוח בשווקים: צמיחה מהירה מספיק כדי להגביר את גיוס העובדים ואת הרווחים ,אך לא את קצב האינפלציה. הכלי העיקרי למנוע זעזוע הינו התמריצים בעוד ששיעור הריבית בפועל יישאר ללא שינוי לאורך זמן. בעוד שבימים אחרונים דוברי הפד האחרים זרעו חרדה על ידי הצהרות “נציות”, הודעת פאוול הצליחה להפיג את המתח.

 

בוול סטריט מברכים על התקשורת המוצלחת עם השווקים – המסר עבר מבלי לגרום לטלטלה נוסח 2013 ויש לתת על כך את מירב הקרדיט לקובעי המדיניות המוניטארית. ב-2013, במצב דומה, המשקיעים מיהרו למכור נכסים נושאי סיכון לטובת נכסים “בטוחים” יותר, כמו Treasuries. האירוע אז קיבל את הכינוי “taper tantrum” (זעם הקיפול).

 

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם”) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס”) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.