מלך המטבעות בדרך ל”שנת סייסטה”

דולר בירידה

רינת אשכנזי, מנהלת מחלקת מחקר מדדים בקסם קרנות ו-ETF

 

בשווקים מתכוננים לשנה נוספת של דולר חלש.

 

ניתן למצוא לא מעט סיבות להערכה שהדולר ימשיך להחלש בשנה הקרובה, אולם העיקרית בהן היא כנראה מדיניות הפד. במרץ 2020 הדולר התחזק כמצופה ממטבע שנתפס כ”חוף המבטחים” בעתות משבר. מאוחר יותר, מגמה זו התהפכה אחרי שמשקיעים גילו שארה”ב מתמודדת עם משבר הקורונה פחות טוב ממדינות אחרות. מהשיא במרץ ועד סוף השנה הדולר נחלש מול סל המטבעות ביותר מ-10%.

 

אף על פי שניתן היה אולי לצפות שאישור החיסונים נגד הנגיף ותחילת הפצתם ברחבי עולם, יהפכו את המגמה, היא המשיכה ללא מפרע. מטבעות הכלכלות שמייצאות סחורות ומוצרי תעשיה המשיכו וכנראה גם ימשיכו להתחזק מול הדולר, בד בבד עם היציאה העולמית מהמיתון. חלק מהכלכלות האסיאתיות כבר מתכוננות להתערב בשוק כדי למנוע תיסוף חד מידי.

 

המשקיעים סבורים כי הסיבה העיקרית לפיחות הדולר, הנוכחי והצפוי בהמשך, טמון בסביבת הריביות. במשך זמן ממושך לפני המגפה, הריביות בארה”ב, הקצרה והארוכה, היו גבוהות יותר, מאשר הריביות הרלוונטיות באירופה וביפן. זו הייתה כנראה אחת הסיבות העיקריות לחוסנו של הדולר עד כה. הפרמיה הזו נעלמה במהלך 2020 אחרי שהפד הוריד את שיעור הריבית כמעט ל-0 והשיק תכנית הרחבות חדשה. אומנם חשוב לציין, כי התשואות ל-10 שנים בארה”ב עדיין גבוהות מאלו של גרמניה ויפן, אולם במונחים ריאליים (בניכוי שיעור האינפלציה), התמונה כבר נראת שונה. כלכלני Capital Economics מדגישים כי אינפלציית “הליבה” (ללא מזון ואנרגיה) בארה”ב עמדה בנובמבר על 1.6%, זאת לעומת דפלציה קלה בגוש האירו וביפן.

 

המשקיעים מעריכים כי הפער הזה בריביות הריאליות צפוי כנראה להשאר על כנו לזמן מה, זאת לאור הצהרת הפד כי לא ימהר להעלות את שיעור הריבית, גם אם קצב האינפלציה יחצה את רף ה- 2%, וגם עם שיעור האבטלה יירד. התחייבות זו של קובעי המדיניות מכתיבה למעשה את הנחות העבודה בשוק המט”ח.

 

לדוגמה, חבילת הסיוע הנדיבה שאישר הקונגרס, יכולה להתפרש בשוק בשני אופנים מנוגדים: לרעתו של הדולר (כי עשויה להגדיל יבוא של מוצרים מחו”ל, מה שמחליש את הדולר) או לטובתו (אם התמריצים יתבררו כיעילים והכלכלה אכן תצמח במהירות). הבטחתו של הפד לא להעלות את שיעור הריבית, גם אם יתרחש שיפור כלכלי, מטה את כף הפרשנות לטובת התרחיש בו הדולר נחלש. נציין, כי אלו לא בהכרח חדשות רעות עבור קהל המשקיעים הגלובליים, במצבים כאלו התיאבון לנכסי סיכון בדרך כלל עולה.

 

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם“) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס“) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.