מסתתרים מפני “דלתא” – המשקיעים בוול סטריט בחיפוש אחר אפיקים דפנסיביים

רינת אשכנזי מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF.

בשבועות האחרונים מיליארדי דולרים זרמו לקרנות ETF “דפנסיביות”, מגמה שהדגישה ביתר שאת את מפלס העצבנות שאחז בשבועות האחרונים בוול סטריט ובבורסות אחרות. המשקיעים מוטרדים מהעובדה שבעוד שמדדי המניות שוהים כעת סביב רמות שיא היסטוריות, הסביבה הכלכלית ממשיכה להיות מאתגרת: ווריאנט “דלתא” מתגלה כבעייתי יותר מהצפוי ומאיים לבלום את ההתאוששות הכלכלית, לחצים אינפלציוניים ממשיכים להיווצר בבנק הפדרלי ומאותתים על תחילת “קיפול” התמריצים ההמוניטאריים.
הבורסות בארה”ב סבלו מגל של מימושים ביום שישי האחרון על רקע סבב של נתונים מאכזבים על מכירות הקמעונאות בארה”ב בחודש יולי. המשקיעים שקלו האם ההתפשטות המהירה של נגיף הקורונה והרמות הנמוכות של תמריצים ממשלתיים יתחילו להשפיע על הצריכה, המהווה כ-70 אחוזים מהכלכלה האמריקאית.

קרנות ETF אשר מזוהות עם ענפים “דפנסיביים” נוטות להציג ביצועים טובים יותר בסביבות עסקיות קשות יותר – בריאות, צריכה בסיסית ותשתיות. אלו, קלטו יחד כמעט 5 מיליארד דולר בחודש יולי והמשיכו לככב גם באוגוסט, לאחר שרשמו יציאת כספים של כ- 3.6 מיליארד דולר במחצית הראשונה של 2021, על פי State Street Global Advisors.
מנגד, קרנות ETF המקושרות למגזרים רגישים יותר, לצמיחה כלכלית בארה”ב – פיננסים, חומרים, תעשייה, צריכה מחזורית, אנרגיה ונדל”ן – ספגו יציאת כספים בחודש יולי שהסתכמה בכ-7.2 מיליארד דולר. במחצית הראשונה של 2021, ששת ענפים מחזוריים אלה משכו יחד סכום מרשים של כ-57 מיליארד דולר.

סקר של BofA שיקף את חששות המשקיעים המוסדיים – רמת האמון בהתאוששות צנחה בחודש אוגוסט לשפל שלא נרשם מאז אפריל 2020. ב- Citigroupמזכירים כי רק 55 חברות מתוך ה-500 ב-S&P500 לא הצליחו “להכות” את תחזיות האנליסטים. “זו הייתה עונה מצוינת” מסכם האסטרטג הראשי של הקבוצה, “ועם זאת, המשקיעים חוששים כי יהיה קשה לעמוד ברף של הרבעון השני, הנתונים יחלשו והחברות יספגו התכווצות בשולי רווח”.
אומנם מעטים חושבים שקיימות הזדמנויות מחוץ לשוק המניות, אך שילוב של מיסוי גבוה יותר, אינפלציה “עקשנית” יותר, דיבורים על “קיפול” הפד והמשך המגפה עלולים לגרום לתיקון מסוים בבורסה.

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם”) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס”) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.