מעכלים את העלאות הריבית

רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות.ETF: השווקים מגיבים לאיתותים "נציים".

 

המשקיעים בוול סטריט התרחקו בשבוע החולף מהאפיק "האהוד" ביותר מאז המשבר הסאב-פריים – מניות של חברות טכנולוגיה ופנו למניות ה"ערך", כגון הבנקים, הנפט והתעשייה. אפיק הטכנולוגיה, המזוהה עם צמיחה מהירה במכירות וברווחים זכה לזינוק פופולריות בסביבת ריבית נמוכה ונראה כי כעת המגמה נמצאת בסימן שאלה. מדד המניות Nasdaq Composite, הכולל שיעור ניכר של מניות טכנולוגיה רשם את הופעת הבכורה השנתית הגרועה ביותר בשש השנים האחרונות. בפעם האחרונה שטכנולוגיה תפקדה באופן דומה הייתה כשהאטת סין איימה על השווקים הפיננסיים.

 

הנפילה הטכנולוגית הגיעה כאשר תשואות האג"ח של ממשלת ארה"ב עלו בשיעור החד ביותר מזה 28 חודשים. שוק האג"ח משקף היום את חששות המשקיעים לכך שהפד יצטרך להעלות את שיעור הריבית בצורה אגרסיבית יותר ממה שציפו בעבר, זאת כדי לבלום את האינפלציה החמה.

 

מניות טכנולוגיה, במיוחד אלו שאומנם צומחות במהירות, אך לעת עתה מפסידות כספים ומתומחרות  גבוה, נתפסות על ידי המשקיעים כרגישות במיוחד לעליית התשואות. שיעורי ריבית גבוהים יותר מקטינים את משקל הרווחים הפוטנציאליים שצפויים להתקבל בעתיד הרחוק יותר (מקדם היוון גבוה יותר) והתמחור מתעדכן כלפי מטה. חשוב לציין, שבשבוע שעבר גל הירידות התפשט גם לחברות גדולות ויציבות יותר, כגון גוגל ואפל, להן משקל גבוה במדדי הבנצ'מרק.

 

בשווקים מסבירים כי השחקנים יצאו לחופשת חורף באמצע דצמבר, כשחומרת אומיקרון לא הייתה ידועה, ושבו למשרדים בתחילת ינואר כשהעולם התחיל להבין כי הווריאנט איננו חמור כפי שחששו. המשקיעים הסיקו מכך כי הפד לא יהסס ליישם את תוכנית "הקיפולים".

 

בשבוע שחלף המשקיעים בחנו מקרוב את הפרוטוקולים של הישיבה האחרונה של ועדת השוק הפתוח שהתקיימה בפד באמצע דצמבר. מתוך הדיונים עלה כי קובעי המדיניות יכולים למצוא סיבה להאיץ את קצב עליות הריבית והם אף עשויים להתחיל להקטין את גודל המאזן השנה. מאזן הפד הוכפל בגודלו לכמעט 9 טריליון דולר מאז תחילת 2020, זאת הודות לתוכנית רכישת אג"ח מאסיבית שניהל הבנק המרכזי במטרה לסייעה בחיזוק השווקים הפיננסיים. מאזן הפד נחשב בוול סטריט כגורם משמעותי שיש לקחת בחשבון.

 

סנטימנט "נצי" קיבל גיבוי ביום שישי האחרון כאשר נתוני דוח התעסוקה הראו כי שיעור האבטלה בארה"ב ירד מתחת ל-4 אחוזים, לראשונה מאז התפרצות מגפת הקורונה בארה"ב, וכן, לנוכח הסימנים לכך שאינפלציית השכר בשוק העבודה ממשיכה להדהד.

 

 

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: "קסם") מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: "אקסלנס") כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות בידי בעל רישיון עפ"י דין המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם עשוי להיות עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עלולות ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.