משבר האנרגיה בסין דורש תוכנית פעולה בהולה – מתחדד הצורך ברפורמות ומעבר לאנרגיות נקיות

רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF.

משבר האנרגיה בסין הציף את חולשתו של אחד היעדים החשובים ביותר בסדרי העדיפויות של הנשיא שי ג’ינפינג – ביטחון אנרגטי. לצעדים שינקטו בעקבות כך, צפויות השלכות כלכליות משמעותיות על מערכת החשמל, אולי גם לשנים הבאות.
כדי להימנע מתוהו ובוהו בכלכלה השנייה בגודלה בעולם, המדינה כנראה תנקוט בצעדים לקראת עיצוב מחדש של רשת החשמל שלה, בניית עתודות דלק והוספת מקורות אנרגיה מתחדשים וגמישים יותר.

הטריגר למשבר הנוכחי, היה כיבוי מספר תחנות הכוח, בעקבות הפסדים כבדים שספגו, נוכח רכישת פחם יקר מחד ומכירת חשמל במחירים מפוקחים מאידך. משטר התמחור הנוכחי התחיל בשנת 2019, אז הוחלפו מדדי חשמל קבועים במודל היברידי שהציע גמישות מסוימת, אך עדיין רחוק ממודלים נפוצים בחלקים רבים באירופה ובארה”ב. המשך הליברליזציה של שוק החשמל הסיני, צפוי לתרום להתייעלות ולשיפור הרווחיות, אך יחד עם זאת, קיים חשש כי מהלכים אלו עלולים לייקר את עלויות הייצור של לא מעט מפעלים. חשוב להדגיש כי המשבר הנוכחי נוגע לכשני שלישים מהייצור של סין.

בסין סבורים כי בין הצעדים המתבקשים שיכולים לשפר את משק החשמל במדינה הוא שיתוף הפעולה ותיאום בין הפרובינציות השונות. כיום סין היא “ממלכת הניתוקים”, מסבירים המומחים, הן מבחינה פיזית והן מבחינת התיאום – בין אזורים שונים במדינה, או אפילו במקרים מסוימים בתוך אותם מחוזות, וכן, מתקיים מעט מאוד מסחר בין-פרובינציאלי בכוח. זו הסיבה שנוצרים מצבים בהם לחלק אחד של המדינה יש הרבה כוח בעוד שלמקומות אחרים אין. ככל שיהיו יותר קישוריות, כך ניתן יהיה להקצות את האספקה ביעילות רבה יותר. אז תהיה גם הצדקה להשקעה נוספת בקווי מתח גבוה ובקווים מקומיים נוספים.

במצב הנוכחי, בו סין נאלצת “לצוד” גז ופחם במלחמת “הבידים” העולמית, מתחדדים היתרונות הביטחוניים של אנרגיות הרוח, הסולארית והמים. בנוסף לשיפור הקיים ולתוכניות הממשלה לאמץ אנרגיה נקייה, נדרשות גם השקעות באחסון גמיש או בסוללות בקנה מידה גדול לניהול עליות ומורדות במקורות מתחדשים.
“החודשים האחרונים חשפו את הפגיעות של סין ושל כלכלות רבות אחרות למחירי דלקים מאובנים וחיזקו את נחיצות המעבר למקורות אנרגיה בלתי מזהמים”, כך לפי Centre for Research on Clean Energy and Air

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם”) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס”) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.