משקיעים בתשתיות – השקעה לטווח הארוך*

רינת אשכנזי מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF

ממשלות רבות ברחבי העולם החליטו בשנתיים האחרונות כי אסטרטגיית ההתאוששות ממגפת הקורונה חייבת להתחיל מהשקעה בתשתיות. גרמניה, צרפת, איטליה, יפן, קנדה ובראש ובראשונה ארה”ב, הודיעו לאחרונה על הקצאת משאבים להשקעה מסיבית בתשתיות.
Global Infrastructure Hub שהוקם ביוזמת OECD ו-20-G הזהיר, כי בהיעדר שינוי מהותי בסדרי העדיפויות, מצב התשתיות צפוי להמשיך להתדרדר ולהגיע למחסור של כ-15 טריליון דולר. המנהיגים קראו לשיתוף פעולה בין הסקטור הפרטי לסקטור הציבורי ובפרט זה בין הממשלות לגופים פיננסיים מוסדיים ומשקיעים נוספים בשוק ההון.

 

5 גורמים עיקריים מהווים בסיס לסנכרון בין המדינות השונות*:
1. הצורך להגביר את הצמיחה בטווח הקצר ולהצעיר את הפרודוקטיביות בטווח הארוך.
2. עלויות מימון נמוכות מבחינה היסטורית.
3. העובדה שהוצאות על התשתיות כחלק מהתוצר ירדו במשך עשרות שנים.
4. מלחמה במשבר האקלים מחייבת השקעה בתשתיות “ירוקות”.
5. גידול במהיר במעמד הביניים, בעיקר בשווקים מתפתחים.

 

גורמים אלה אמורים לחזק את הסיכוי שהצעות השקעה בתשתיות, שבדרך כלל קשות לביצוע, ייושמו לפחות חלקית.

 

קרנות שמטרתן השקעה בתשתיות מדווחות על כ-300 מיליארד דולר הנמצאים ברשותן (“dry powder”) ורק ממתינים להזדמנות השקעה בתחומי הטלקום, אנרגיה ירוקה, כבישים גשרים, מים ומיזמים נוספים. Preqin מדווחת כי כ- 75.5 מיליארד דולר גויסו מתחילת 2021, זאת בהמשך לכ-106 מיליארד דולר ב-2020.

 

באוגוסט 2021 אישר הסנאט האמריקאי את התוכנית הדו-מפלגתית שמיועדת להשקעה בתשתיות. מדובר בתוכנית שאפתנית שהיקפה כטריליון דולר: כ-550 מיליארד דולר הם עבור הוצאות חדשות והיתר – הוצאות שכבר אושרו. התוכנית כוללת הצעות לאספקת שירותי אינטרנט מהיר במחירים סבירים ומי שתייה ללא עופרת לכל אזרח אמריקאי, רשת לאומית של תחנות טעינה לרכבים חשמליים ומערכות אנרגיה נקייה חדשות. התוכנית גם מקצה מאות מיליארדי דולרים לפרויקטים מסורתיים יותר כמו שיפור כבישים, גשרים, מנהרות, רכבות ושדות תעופה. הצעת חוק זו צפויה להוות בסיס לשיתוף הפעולה בין הערים והמדינות לסקטור הפרטי (P3).

 

ב-Invesco מציינים כי נכסים ריאליים ובפרט זה תחום התשתיות מהווה מעין גידור מפני עליה באינפלציה, זאת לנוכח יתרונות כוח המיקוח של החברות הרלוונטיות (אשר יכולות “לגלגל” את העלויות אל הצרכנים), ביקוש קשיח יחסית, סביבה רגולטורית תומכת ומעורבת ממשלתית גבוהה. מנהלי השקעות שבדרך כלל מזהים בתחום התשתיות אפיק השקעה דפנסיבי יחסית המציע תזרים מזומנים יציב, מציינים כי הודות למפנה האחרון במדיניות הממשלות, הענף צפוי ליהנות גם מתנופת צמיחה מהירה שנהוג לייחס לענפים מחזוריים.

 

* להערכת מנהל הקרן. המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם”) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס”) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. למנהל הקרן ניתן רישיון לשימוש במדד על ידי עורך המדד Indxx LLC. הקרן אינה ממומנת, מאושרת, נמכרת או מקודמת על ידי עורך המדד ועורך המדד אינו אחראי כלל בכל הקשור בקרן, ניהולה או שוויה. מובהר כי המדד הינו קניינו הרוחני של עורך המדד, לרבות סימני המסחר הרשומים. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.