עידן חדש בשוק האנרגיה? בוול סטריט תוהים האם התייקרות מחיר הנפט היא יותר ממגמה חולפת.

רינת אשכנזי מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF

בתי ההשקעות בוול סטריט סבורים כי ההתייקרות האחרונה בשוק האנרגיה היא מגמה זמנית, ומעלים את התחזיות לגבי מחיר הנפט, ב-10 דולר או אף ביותר. בעוד שפריחת פצלי השמן בארה"ב הכניסה לתודעה את מנטרת "lower for longer", השווקים היום משנים את הנרטיב. ברקע לשינוי נמצא משבר האקלים ומיעוט ההשקעות בדלקים מאובנים. במקום להגדיל את ההיצע, חברות האנרגיה מנסות היום להגביל את הוצאותיהן, גורם ככל הנראה, למחסור בהשקעות פיזיות בהון ומתבטא בפגיעה בפרודוקטיביות. לפי הערכות השוק, היצע מצומצם עלול, בתורו, להשאיר את מחירי הנפט ברמות גבוהות יותר, לאורך זמן ארוך יותר.

הרעיון של פער ההיצע אינו דבר חדש. מאז שהמחירים התרסקו בשנת 2014, האנליסטים דיברו על אפשרות לתרחיש בו הביקוש יעלה על הייצור, שיתכווץ כתוצאה מהשקעה נמוכה. העובדה שהחששות התבדו בעבר, לא בהכרח אומרת שהם לא יכולים להתממש הפעם. יתכן ו- Covid-19 בשילוב עם חששות סביבתיים דחופים, נותנים סיבה לחשוב שהפעם זה יכול להיות שונה.

מספר אסדות קידוחי הנפט והגז בעולם התאוששו אולי מהשפל של מחירי הנפט בשנה שעברה, אך הם עדיין נמצאים ברמות היסטוריות נמוכות. הנתונים הנוכחיים נמוכים בערך כפי שהיו בשנת 2016, כך לפי Baker Hughes, אף על פי שמחירי הנפט הגולמי הינם סביב השיא של 7 השנים האחרונות.

Goldman Sacks, Morgan Stanely, BNP Paribas, RBC Capital Markets ואחרים צופים ראלי מבני בנפט וב-2023 מחירי הנפט בין 70 ל-85 דולר לחבית. לא כולם תומכים ברעיון כי המחירים יכולים להישאר ברמות גבוהות. Citigroup מסרו בדו"ח החודשי כי המחיר הגולמי של הנפט, מתחת ל -30 דולר ומעלה מ -60 דולר, נראים בלתי סבירים בטווח הארוך. מחירים מעל 50 דולר לאורך זמן, צפויים להוסיף 7 מיליון חביות ביום כאספקה נוספת, כתבו האנליסטים של הבנק. "בחינת הנתונים לטווח הבינוני ממשיכים להצביע על טווח שווי הוגן בין 40-55 דולר לחבית", אמרו ב- Citigroup.

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: "קסם") מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: "אקסלנס") כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.