ראלי תוצרת בייג’ין

ראלי תוצרת בייג'ין

רינת אשכנזי, מנהלת מחלקת מחקר מדדים בקסם קרנות ו-ETF

 

להיות ראשונה גם בפיננסים – שוק המניות המקומי של סין חצה השנה את רף ה- 10 טריליון דולר. מדובר באבן דרך חשובה בעיני הממשל שחזונו להפוך את סין למעצמה פיננסית, טכנולוגית וצרכנית. זוהי כבר היום הבורסה השנייה בגודלה בעולם כיאה לכלכלה השנייה בגודלה בעולם. בבייג’ין ברור כי מודל צמיחה מאוזן ומוצלח מושתת על שווקים חזקים ואותם נחושים לטפח.

 

3D – נראה כי מודל הצמיחה של סין ושל שאר השווקים באסיה נשען על 3 כוחות אימתניים: Domestic Consumption, Digital Economy, Deep Cyclical, כלומר הצרכן, הדיגיטציה והענפים המחזוריים.

 

להיחשף לסין “האותנטית” – מרבית המשקיעים עוקבים אחר המתרחש בבורסות סין דרך מדד הבנצ’מרק – מדד המניות 300 CSI. כשמו, המדד כולל 300 מניות שמוגדרות כ- A-Shares*, כלומר חברות סיניות שנסחרות בבורסות שנחאי (כ-62.1 אחוזים) ובורסת שנזן (כ-37.9 אחוזים). מדד CSI 300 מספק חשיפה לכ-50% משווי השוק של A-Shares.

 

קורונה? איזו קורונה? – סין היא זו שחשפה את העולם לנגיף הקורונה והיא גם הראשונה לצאת ממנו. לפי הערכות של קרן המטבע, זו צפויה להיות הכלכלה היחידה בעולם שתרשום השנה צמיחה חיובית בתוצר (כ-1.9%). לפי הערכות כלכלנים, ב-2021 קצב הצמיחה צפוי לעלות  לכ-8%, זאת הודות לביקושים מבית ומחוץ.

 

התאוששות ברווחי החברות – Goldman Sachs צופים כי ב-2021 רווחי החברות בסין צפויים לצמוח בכ-20%. בסקר שנערך על ידי HSBC וכלל כ-1,000 גופים מוסדיים גדולים, נמצא כי כ-71% מהמשקיעים יחפשו בשנה הבאה להגדיל את חשיפתם לשווקים בסין. בין הסיבות למהלך מציינים המשקיעים את החזרה המוצלחת לשגרה וכן, את הרגיעה הצפויה בזירת הסחר עם כניסתו של ג’ו ביידן לבית הלבן.

 

“חדש מול הישן” – כל ענפי CSI 300 נהנו מביקושים – ככל שעבר הזמן והתרבו הסימנים להתאוששות ממשבר הקורונה, המשקיעים עברו ממניות “הכלכלה החדשה” (טכנולוגיה, רפואה, 5G, e-commerce) ל”כלכלה הישנה” (נדל”ן, פיננסים, תעשיה וחומרי גלם). מדד 300 CSI הצליח לתת במה לכל הרוטציות, שכן הוא משלב בין מחזורי לדפנסיבי, כמו גם בין “הישן” ל”חדש”. בדיוק כמו סין עצמה.

 

דרוש צרכן סיני חזק ומשקיע סיני חזק – “זרים” מחזיקים כ-4% משוק ה-A-Shares, משקי הבית – כ-8% (את רוב כספיהם סינים “מחנים” בפיקדונות, בנדל”ן וב”בנקאות הצללים”). קובעי המדיניות מזהים כאן פוטנציאל. מבחינתם, בורסה חזקה יוצרת “אפקט עושר”: אזרחים שערך החסכונות שלהם עולה, צורכים יותר והכלכלה פורחת. במקביל, בורסה בריאה היא גם תנאי הכרחי לפריחת העסקים המודרניים שמגייסים דרכה הון.

 

המטבע. אנליסטים בסין מאמינים כי מקור נוסף למוטיבציה לשמור על הראלי טמון בשער החליפין. בייג’ין אומנם שיחררה את המגבלות על מתן אשראי והקלה על תנועות ההון כדי לעודד צמיחה, אך יחד עם זאת, היא מנסה גם לשמור על שער החליפין יציב. זהו לא זמן טוב לחיכוכים עם וושינגטון. ככל שתעלה האטרקטיביות של בורסה מקומית בעיני עשירי סין, כך פחות הון יצא לחו”ל ובסופו של דבר הסיכוי להיחלשות היואן יפחת.

 

רפורמות והתקדמות טכנולוגית. סין מצטיינת ביכולתה להתייחס לכלכלה מתוך ראיה אסטרטגית ולא רק טקטית. לביג’ין ברור כי בטווח המיידי, איתנות פיננסית חיונית להמשך ההתאוששות ממשבר הקורונה. במבט לטווח הארוך, בורסות חזקות הן תנאי חשוב הן למהפכה הטכנולוגית של סין (דגיטציה, ענן, בינה מלאכותית, אינטרנט של דברים וכו’) והן לחיזוק מעמדה בזירה הפיננסית הבינלאומית. כדי לעמוד ביעדים האלו, היא מתכוונת להמשיך ברפורמות מבניות בשוקי ההון.

 

* מניות A-share הנן ניירות ערך של חברות מאוגדות סיניות הנסחרות בבורסות שנחאי או שנזן. ניירות הערך נסחרים ביואן סיני ויכולים להיסחר רק על ידי תושבי הרפובליקה העממית של סין או תחת משקיעים מורשים בהתאם לדין בסין. המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם“) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס“) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויות ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.