שבוע המסחר בסימן הבנקים, הבנקים הגדולים בארה"ב מפגינים חוסן

רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF.

בשבוע בוול סטריט פורסמו הדוחות שהפתיעו לטובה והשרו אופטימיות, על אף החששות מפני אינפלציה, מדיניות הפד והאטת קצב הצמיחה בסין ובשאר העולם לא נעלמו. הבנקים האמריקאים היו בין הראשונים לפרסם את תוצאות הרבעון השלישי ועוררו עניין רב, המשקיעים הופתעו לגלות כי כל אחד מהבנקים המובילים בחר באסטרטגיות שונות של השקעות בשוקי האג"ח, מה שחידד את הוויכוח בוול סטריט בנוגע לכיוון הריבית.

 

בקצה אחד נמצא Bank of America, המלווה השני בגודלו בארה"ב לפי גודל הנכסים, שהשכיל להגדיל את סך הכנסות שלו ברבעון השלישי הודות להגדלת רכיב ההכנסות מריבית על נכסים סחירים, הייתה גדילה בכ-77 אחוזים ביחס לרבעון המקביל בשנה שעברה והוא עומד היום על כ-970 מיליארד דולר

 

מקצה השני נמצא JPMorgan Chase, הבנק האמריקאי הגדול ביותר, שמחזיק במספר קטן יותר של ניירות ערך. גוף זה מעדיף לשמור את הפיקדונות שלו בבנק הפדרלי, זאת על חשבון ההשקעה ב-Treasuries ואג"ח מוניציפליות. כך, JPMorgan הגדיל את תיק האג"ח שלו ב -3 אחוזים. Citigroup וWells Fargo-, הגידול היה 14 ו -12 אחוזים בהתאמה.

 

הבנקים התמודדו עם אתגר לא פשוט כיצד להשתמש בצורה אופטימלית בכל הפיקדונות שהצטברו במאזנים שלהם כתוצאה ממדיניות התמריצים הממשלתיים ותוכניות ההרחבה הכמותית שננקטו במהלך משבר הקורונה. להלוות כספים לפרטים ולעסקים הינה תמיד האפשרות המועדפת ביותר, אך הפעם הביקוש להלוואות הבנקאיות היה חלש משום שחברות מצאו נזילות בשווקי האג"ח והצרכנים שילמו חובות בכרטיסי אשראי.

 

רכישת Treasuries או ניירות ערך מגובות משכנתאות מספקת לבנקים תשואה מסוימת אך טומנת בחובה סיכונים אחרים. אם האצת קצב האינפלציה תוביל לשיעורי ריבית גבוהים יותר, הם יצטרכו לשערך כלפי מטה את תיק איגרות החוב שלהם ובכך, מבחינתם עלולים להחמיץ הזדמנויות להשקעה שאולי אף רווחיות יותר.

 

במקביל, בלט במיוחד כי הכנסות מעמלות בתחום ההשקעות הגיעו לשיא, מה ששיקף את הגאות ברחבי וול סטרייט. הכנסות אלו קיזזו חולשות בתחומים אחרים כגון הכנסות מפעילות המסחר, שזינקו בשלבים מוקדמים יותר של המגיפה בשל תנודתיות קיצונית בשוק ודעכו בהמשך.

 

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: "קסם") מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: "אקסלנס") כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.