שום דבר לא יעצור את המהפכה הירוקה

רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ו-ETF

המשקיעים ספגו השנה לא מעט הפסדים בהימורים על יצרני פאנלים סולאריים וטורבינות רוח. עם זאת תגובתם הייתה: להכפיל את ההשקעה.
לפני כשנה בערך השווקים סימנו טרנד “חם” חדש – המניות “הירוקות”. היעד נבחר, הנזילות הייתה בשפע (הודות לנגידים ולממשלות) ומדדים חדשים קמו חדשות לבקרים. כתוצאה מכך, הררי הכספים זרמו לקרנות מדדיות בתחומי “קיימות”, “אנרגיה נקייה” או משהו רחב יותר כמו “המלחמה של משבר האקלים”. ממשלות ורגולטורים שידרו לציבור כי כל משבר הוא הזדמנות לשינוי והבטיחו כי ממשבר הקורונה רוב הכלכלות יצאו עם makeover כלכלי צבוע בגוונים “ירוקים”. אנרגיה מתחדשת, טיפול בפסולת ותשתיות ירוקות יעמדו מעתה בראש סדרי העדיפויות.

 

חברות פנלים סולאריים וטורבינות רוח היו בין החברות שזכו לזינוק בביקוש של משקיעים ושל צרכנים שפתחו במרדף אחר מקורות אנרגיה מתחדשת. זאת אף על פי שרבות מחברות אלו היו מיזמים קטנים ולא רווחיים. רוח גבית חזקה קיבלו המניות “הירוקות” בשלהי 2020, לאחר שג’ו ביידן זכה בבחירות לנשיאות ארה”ב בנובמבר 2020. המשקיעים התרשמו מהבטחת הנשיא הטרי לקדם “מהפכה ירוקה” – לפיה צפויה להיות מקודמת תכנית השקעה בתשתיות בסך של כטריליון $ שעיקרה מעבר של ארה”ב לאנרגיית רוח ואנרגיה סולארית, הרחק מדלקים מאובנים.

 

אחרי ראלי משמעותי בשנה שעברה, השנה סגמנט המניות “הירוקות” מפגר אחרי השוק הרחב יותר. אי-הוודאות סביב מהלך הריבית של הפד האמריקאי העיבה על מניות הצמיחה שהמניות “הירוקות” נמנות איתן.
אמנם חלק מהקרנות האלו רשמו ירידות דו-ספרתיות ב-2021 אך גם ביצועים “בעייתיים” לא עצרו את השחקנים בשוק. לפי Refinitiv Lipper, מתחילת 2021 משקיעים הזרימו כ-6.2 מיליארד $ לקרנות ETF בתחום האנרגיה המתחדשת, זאת בהמשך לכ-7.2 מיליארדי $ ב-2020. חברות ETF מציינות כי משקיעים רואים בתנודתיות הנוכחית תופעה קצרת טווח ומעדיפים להתמקד בתוואי עתידי שנראה להם מבטיח.

 

כלכלני Invesco מסבירים כי הסיבה לאופטימיות סביב הנושא “הירוק” נעוצה באמונה כי הטכנולוגיה צפויה להביא בסופו של דבר להוזלה של סוללות, פאנלים סולאריים ושל כל אפיק רלוונטי אחר. התפתחות זו צפויה לגרור אימוץ רחב יותר של פתרונות סביבתיים בציבור ובהתאם לכך, ניתן לשער כי גם עבור היצרנים יתחיל עידן של התפתחות. במובן מסוים אנרגיה נקייה היא hope trade.

 

 

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: “קסם”) מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: “אקסלנס”) כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.